238750

افزایش اکتشاف اورانیوم در شمال شرق هند

دنیای معدن- دولت هند با تاکید بر استفاده از انرژی پاک در برابر سوخت های فسیلی، اکتشاف اورانیوم در ایالت های شمال شرقی این کشور را آغاز کرده است.

به گزارش دنیای معدن، از تارنمای روزنامه دیپلمات هند، دولت هند از طرحی بلندپروازانه برای افزایش اکتشاف اورانیوم در شمال شرق این کشور رونمایی کرده و نقاط جدیدی برای این اکتشاف در سه ایالت در منطقه مرزی شناسایی شده است.

وزارت انرژی اتمی هند از مجموع ۴۰ منطقه در سایر ایالت های کشور، هشت منطقه را در ایالت های آسام، تریپورا و آروناچال پرادش برای اکتشاف اورانیوم انتخاب کرده است.

در پاسخ به درخواست اطلاعات تحت قانون حق دسترسی به اطلاعات (RTI)، اداره اکتشاف و تحقیقات مواد معدنی اتمی فاش کرد که مناطق جورهات، ناگاون، کربی انگلونگ، هوجای در آسام؛ سیانگ غربی و کامنگ غربی در آروناچال پرادش و کوای و تریپورای غربی در تریپورا در حال فعالیت های اکتشافی برای یافتن و استخراج اورانیوم هستند.

یک مقام این وزارتخانه گفت: همه ذخایر برای استخراج تجاری قابل دوام نیستند. نقاط جدیدی که در سه ایالت شمال شرقی شناسایی شده اند و قبل از نتیجه گیری، برای چند سال به طور مداوم تحت اکتشاف قرار خواهند گرفت.

حدود ۱۰ درصد از برق جهان از اورانیوم در راکتورهای هسته ای تولید می شود و در هند، ظرفیت فعلی نیروگاه هسته ای نصب شده ۶۷۸۰ مگاوات است که از ۲۲ راکتور نیروگاه هسته ای عملیاتی تشکیل شده است. دولت هند برنامه هایی را برای افزایش ظرفیت به ۲۲,۴۸۰ مگاوات تا سال ۲۰۳۱ انجام داده است. در حال حاضر، تنها یک معدن در جادوگودا در جارکند وجود دارد که قابل بهره برداری است، تاکید بر ایجاد معادن بیشتر به این دلیل است که ذخایر معدن جادوگودا به سرعت در حال کاهش است.

تاکید بر اکتشاف اورانیوم در هند نیز با توجه به اهداف تعیین شده توسط دولت برای افزایش استفاده از انرژی غیر فسیلی اهمیت پیدا می کند. در اجلاس COP۲۶ که در گلاسکو برگزار شد، نخست وزیر هند نارندرا مودی اعلام کرد تا سال ۲۰۳۰ ۵۰۰ گیگاوات انرژی غیرفسیلی در این کشور تولید خواهد شد و ۵۰ درصد انرژی مورد نیاز کشور از انرژی های تجدیدپذیر تامین خواهد شد.

اگرچه راکتورهای هسته ای سرمایه گذاری قابل توجهی برای ساخت دارند، اما هزینه های جاری و طول عمر پایینی دارند. راکتورهای هسته ای در زمین کمتری نسبت به هر منبع هوای پاک دیگری برق بیشتری تولید می کنند.

علاوه بر ایالت های شمال شرقی هند که توسط وزارتخانه انرژی اتمی معرفی شده اند، در پاسخ به سوال رسانه ها اعلام شده است، نزدیک به ۲۰ هزار تن اکسید اورانیوم در چندین مکان در مگالایا که یکی دیگر از ایالت های منطقه مرزی است، اکتشاف شده است، در میان این نقاط، واکین و دومیناسیات بزرگترین و غنی ترین ذخایر ماسه سنگی کشور هند را دارند.

با این حال، تلاش ها برای آغاز استخراج معدن در دومیناسیات، به دنبال اعتراض گروه های محلی به بن بست رسیده است و تاکنون، دولت نتوانسته مجوز اکتشاف را به شرکت دولتی اورانیوم هند با مسئولیت محدود که وظیفه استخراج معادن در این کشور را دارد، اعطا کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید