237189

دلایل تعطیلی 6 هزار معدن

دنیای معدن: بیش از ۱۱ هزار و ۳۰۰معدن در حال حاضر دارای پروانه بهره برداری می باشد که مستلزم فعالیت و پرداخت حقوق دولتی می باشد این به این معنی است که دارای پروانه بهره برداری می باشند که این پروانه به نام در ید اشخاص حقیقی و حقوقی می باشند.

طی بررسی های صورت گرفته تقریبا ۳ هزار و ۷۰۰محدود معدن غیر فعال داریم که این معادن عمدتا غیر فلزی و مصالح ساختمانی می باشند.

از جمله دلایل مهم غیر فعال بودن معادن می توان دلیل مختلفی از جمله بازار ،معارضین (محلی و دستگاه ذیصلاح) ،عدم ماشین الات معدنی که در یکسال اخیر اتفاقات خوبی در این حوزه با تصمیمات وزارت صمت صورت گرفته، معادن در حال تجهیز و آماده سازی که تجهیز این معادن تا حدود یکسال زمان بر می باشد، فناوری و فراوری مواد استخراج شده از معادن از دیگر دلایل غیر فعال بودن است که عیار موادی که در معدن است که بهره وری در زمان فعلی به صرفه نیست و صاحب معدن نیز به دنبال فناوری روز است.

در سال ۱۴۰۰ بیش از ۶۰۰ میلیون تن ماده معدنی که شامل:۵۴۰ میلیون تن از معادن استخراج شده و ۷۰ میلیون تن مجوز برداشت صادر شده است، براساس آمارها حدود ۳ هزار و ۷۰۰ معدن غیر فعال است.همچنین مزایده اعمومی در مهرماه ۱۴۰۱ در دست اقدام می باشد که تعداد ۵۰۴۰ فقره که از آن بیش از ۱۲۰۰ معدن برای واگذاری به اشخاص حقیقی و حقوقی در لیست مزایده می باشد .

وزارت صمت و دفتر معاونت معدنی به همراه سازمان توسعه نوسازی معادن برنامه ریزی مناسبی برای احیای معادن غیر فعال انجام داده است. معادن غیرفعال که دارای بهره بردار هستند و دلایل غیر فعال بودنشان از قبیل، عدم توانایی و تملک مالی مناسب بهره بردار،عدم داشتن ماشین آلات مناسب،عدم فناوری کافی برای بهره وری از مواد معدنی، عدم داشتن نیروی انسانی متبحر و کارشناس در این حوزه و.. احصا شده است و به دنبال کمک به بهره برداران و فعال سازی معادن بوده است .

همچنین دفتر معاونت معادن و فرآوری مواد در صدد هست که یکسری از معادن را از این طریق فعال نماید و همچنین از دیگر برنامه ها در راستای احیا و فعال سازی معادن برگزاری مزایده عمومی ۵ هزار و ۴۰ فقره محدوده و معادن برای جذب سرمایه گذار انجام میدهیم. ضمنا تهیه بسته های سرمایه گذاری از دیگر اقدامات وزارت است که باتوجه به شناخت و اکتشافات در استان ها صورت گرفته است محدوده ها و معادن غیر فعال را به عنوان یک بسته سرمایه گذاری تهیه و آماده و از طریق مزایده در اختیار سرمایه گذران علاقمند بگذاریم. همچنین آزاد سازی پهنه ها یکی دیگر از سیاست های معاونت معادن است که در سال جاری اتفاق افتاد.ضمنا ثبت محدوده در سال ۱۴۰۱ امکان پذیر و روند سعودی داشت چرا که بحث تبدیل محدوده های معدنی به معادن زمان بر است .

تعیین تکلیف محدوده های امیدبخش و واگذار ی آن از برنامه های وزارت صمت می باشد.

تمام این برنامه ها سیاست های حوزه معدن است برای استفاده از این ظرفیت و پتانسیل خدادادی که با توجه به شناخت مواد در سطح کشور و تکمیل ارزش افزوده می باشد که در این حوزه بتوانیم زیرساخت ها را برای کشف و فعال سازی معادن که در راستای اشتغالزایی، آبادانی، سرمایه گذرای، ارزش افزوده مواد معدنی و جلوگیری از خام فروشی فراهم کنیم.

۳هزار و ۷۰۰ معدن غیر فعال در کشور وجود دارد که دلایل غیرفعال بودن آن را ذکر شده و تامین ماشین آلات برای معادن کوچک مقیاس بصورت تولیدات داخل از طریق صندوق بیمه سرمایه گذاری معدن و نیز واردات ماشین آلات در سال جاری که قابل ذکر و نشان دهند حمایت های دولت می باشد. جوابیه درج شده در جهان صنعت

 

دیدگاه تان را بنویسید