237082

استاندار قزوین: مانع صدور مجوز فعالیت معادن در شمال آبیک برداشته شد

دنیای معدن: استاندار قزوین گفت: مصوبه شورای معادن استان درباره ممنوعیت فعالیت معادن در شمال آبیک از سوی شورای عالی معادن رد شد و به همین خاطر مانع صدور مجوز فعالیت معادن در شمال آبیک برداشته شده است.

به گزارش دنیای معدن، محمدمهدی اعلایی صبح امروز در جلسه شورای معادن استان قزوین که در سالن جلسات شهیدسلیمانی استانداری قزوین برگزار شد، اظهار داشت: مصوبه شورای معادن استان درباره ممنوعیت فعالیت معادن در شمال آبیک از سوی شورای عالی معادن رد شد و به همین خاطر مانع صدور مجوز فعالیت معادن در شمال آبیک برداشته شده است.

وی اضافه کرد: بنابراین سازمان صنعت، معدن و تجارت استان باید روند اعطای پروانه بهره‌برداری به معدن‌داران در شمال این شهرستان را دوباره شروع کند و البته این کار با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست انجام شود.

اعلایی با اشاره به سفر ریاست‌جمهوری به استان قزوین در اردیبهشت‌ماه گذشته گفت: در این سفر یکی از دستورات رئیس‌جمهور این بود که سازمان حفاظت از محیط زیست باید از مانع‌تراشی برای بهره‌برداری از معادن خودداری کند و به همین خاطر یکی از دستورکارهای اصلی شورای معادن برطرف کردن موانع تولید معدنی در استان قزوین است.

رئیس شورای معادن استان قزوین در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه معادن استان به 2 دسته کم‌بهره و پربهره تقسیم می‌شوند، تصریح کرد: بدون شک معادنی مانند معادن شن و ماسه نمی‌توانند ارزش افزوده زیادی در تولید ایجاد کنند و به همین خاطر نقش آنها در توسعه استان نمی‌تواند چندان پررنگ و پربازده باشد و در استحصال از این معادن باید به فکر هزینه و فایده هم باشیم.

اعلایی افزود: دسته دیگر معادن پربهره و با ارزش افزوده بالا هستند که از آن جمله می‌توان به معادن آلانیت در منطقه حفاظت‌شده باشگل اشاره کرد که میزان زیادی سنگ آلانیت در آن ذخیره شده است. با این حال به دلیل حفاظت‌شده بودن منطقه باید یک روش فرآوری برای آن پیدا کنیم که به محیط زیست آسیب کمی برساند.

 

دیدگاه تان را بنویسید