235679

سهم ۱۵ درصدی حقوق معادن به شهرستان‌های در محدوده استخراج معادن اختصاص می‌یابد

دنیای معدن: معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان اصفهان گفت: سهم ۱۵ درصدی حقوق معادن که حدود ۷.۸ میلیارد تومان است به شهرستان‌ها در محدوده معادن برای حل مشکلات و ایجاد زیرساخت ناشی از آسیب برداشت معادن اختصاص می‌یابد.

به گزارش دنیای معدن، حاصل فعالیت معادن برای مردم منطقه جز تخریب جاده‌ها و گرد و غبار و آلودگی صوتی نیست. کوچک‌ترین فعالیت معدن باعث آسیب به فعالیت‌های کشاورزی منطقه و بیکار شدن چندین نفر می‌شود. علاوه بر آن عبور تجهیزات سنگین‌تر روستا، باعث آسیب به پل‌ها و معابر می‌شود.

این در حالی است که از یک دهه قبل لزوم هزینه شدن 15 درصد سود معادن در محدوده منطقه استخراج پیش‌بینی شده بود اما به گفته وزیر صمت این سهم در منابع دیگر و مخارج دولت گم می‌شد، اما این بار تمام مسیرهای دور زدن این قانون بسته شده است.

وزیر صمت می‌گوید برای اینکه مطمئن باشیم این حق به روستاها و مناطق محدوده استخراج معدن برمی‌گردد، در ارائه لایحه 1401 دولت به مجلس، در تبصره 18 به طور مشخص پیش‌بینی شد و مجلس هم آن را مصوب کرد تا قانونی که الزام می‌کرد مبلغی به مردم منطقه بازگردد تا خدماتی ارائه کند، شفاف شد.

هر چند قرار است با این پول زیرساخت‌های جدید ایجاد شود و مشکل مناطق حل شود، اما مطالبه مردم بیش از این است و هر روز شاهد گزارش کوتاهی معدن‌کاران هستیم و مردم می‌گویند این هزینه 15 درصدی به آسیب‌هایش نمی‌ارزد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان اصفهان با اشاره به وصول شدن سهم 15 درصدی معادن اظهار داشت: در بودجه 1401 این سهم در نظر گرفته شده که دولت موظف است که این سهم 15 درصدی حقوق معادن را هر سه ماه یک بار به خزانه استان واریز کند.

محمد سرجوقیان افزود: براساس پیگیری‌های صورت گرفته، از فروردین‌ماه تا پایان تیرماه بالغ 52 میلیارد تومان حقوق دولتی بوده که 15 درصد آن نزدیک به 7.8 میلیارد تومان است و باید به استان برگشت داده شود.

وی بیان کرد: این اعتبار در شهرستان‌هایی که در محدوده معادن است، اختصاص می یابد. حدود 10 تا 15 شهرستان استان در محدوده معادن است که در صورت پیگیری و وصول این 15 درصد، به این شهرستان‌ها اعتبار لازم اختصاص می یابد.

 

دیدگاه تان را بنویسید