227946

نظام مهندسی معدن برای کاهش مشکلات معدن کاران زنجانی با کانون وکلا تفاهم نامه امضا کرد

دنیای معدن: تفاهم نامه ای در راستای کاهش مشکلات حقوقی بهره برداران معدنی بین نظام مهندسی معدن استان زنجان و کانون وکلای استان امضا شد.

به گزارش دنیای معدن، تفاهم نامه ای در راستای کاهش مشکلات حقوقی بهره برداران معدنی بین نظام مهندسی معدن استان زنجان و کانون وکلای دادگستری استان امضا شد.

در واقع این تصمیم در راستای کمک گرفتن از ظرفیت کانون وکلای استان برای تسهیل امورات حقوقی بهره برداران معدنی اخذ شد چرا که معدنکاران و بهره برداران معدنی استان همواره در معرض شکایت قضایی توسط معارضین محلی و همینطور دستگاه های اجرایی همانند محیط زیست و منابع طبیعی هستند. البته این تفاهم نامه نیز می تواند به کاهش ورودی پرونده های قضایی به دادگاه ها کمک کند.

در این جلسه امیراعلم طاهریون رئیس نظام مهندسی معدن استان زنجان با بیان اینکه این استان یک استان کاملاً معدنی محسوب می شود، عنوان کرد: متاسفانه بهره برداران معدنی استان همواره در معرض شکایات قرار دارند و واقعیت این است در سال های گذشته همواره بخاطر مسائل حقوقی دچار آسیب شده اند.

وی با اشاره به اینکه انعقاد تفاهم نامه با کانون وکلای دادگستری استان می تواند به تسهیل روند امورات حقوقی کمک کند، گفت: در واقع بهره برداران معدنی استان به مشاوره های حقوقی توسط کانون وکلای دادگستری استان نیاز دارند؛ از سوی دیگر نیازمند آن هستیم که برخی از قضات استان زنجان به قوانین معدنی کاملاً اشراف داشته باشند تا بتوانند از حقوق معدن کاران در محکمه دفاع کنند.

سیستان و بلوچستان دومین استان پایلوت اجرای طرح تحول اکتشاف معدنی می شودمعدن مس-طلا جانجا، نقطه تحول استان سیستان و بلوچستان می شود35 واحد تولیدی و معدنی راکد استان بوشهر به چرخه فعالیت بازگشتندتنها راه پیشرفت و توسعه استان خراسان جنوبی فرآوری مواد معدنی و محصولات کشاورزی است

رئیس نظام مهندسی معدن استان زنجان تاکید کرد: بسیاری از معدن کاران استان با حقوق قانونی خود آشناییت ندارند و امیدواریم انعقاد این تفاهم نامه با کانون وکلا بتواند سطح آشنایی معدن کاران به امورات حقوقی را افزایش دهد.

وی ادامه داد: ما معتقد هستیم که همه معدن کاران باید همواره یک مشاور حقوقی در راستای پیشگیری از بروز مشکلات و اختلافات احتمالی در آینده داشته باشند؛ به عبارتی دیگر همانگونه که بیمه شخص ثالث برای خودرو از واجبات است، مشاور حقوقی هم برای معدن کاران استان جزء اوجب واجبات است.

در ادامه جلسه علی پزشکی رئیس کانون وکلای دادگستری استان زنجان با ابراز خرسندی از انعقاد تفاهم نامه با نظام مهندسی معدن گفت: این انعقاد تفاهم نامه بیشتر جنبه مشاوره دارد اگرچه می شود بسیاری از اختلافات معارضین با بهره برداران را در همین کانون وکلا داوری کرد و نیازی به حضور در دادگاه نباشد.

وی افزود: قوه قضاییه هم از این موضوع به شدت استقبال می کند چرا که دستگاه قضایی به دنبال آن است که میزان ورودی پرونده های قضایی را به دادگاه ها و دادسراها کاهش دهد. دقیقاً انعقاد این تفاهم نامه به پیشگیری از اختلافات قضایی کمک شایانی می کند.

در ادامه ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: مقام معظم رهبری بارها به اهمیت وجود معادن پرداخته اند و حتی به جایگزینی معادن نسبت به چاه نفت تاکید کرده اند.

وی افزود: در همین راستا همه مسئولان باید تلاش کنند تا موانع و مشکلات معدن کاران را حل کنند؛ وجود همچین تفاهم نامه هایی قطعاً به بهره برداران معدنی جهت تسهیل اموراتشان کمک می کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان تاکید کرد: باید اکتشافات معدنی در استان با قوت به کار خود ادامه دهد؛ موضوع معادن کاملاً با موضوع انرژی های فسیلی و آب متفاوت است چرا که در اکتشافات معدنی هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد؛ به عبارتی دیگر امروز به معادن مختلف نیاز داریم و شاید با این پیشرفت علم و تکنولوژی در 10 و یا 20 سال آینده به به بسیاری از این موادهای معدنی نیازی نداشته باشیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید