کدخبر: 221357 ارسال به دیگران پرینت

برداشت معدنی در دماوند برای همیشه تعطیل شده است

دنیی معدن - مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: فیلمی که در فضای مجازی درباره فعالیت یک معدن در قله دماوند دست به دست می شود متعلق به چند سال پیش است. اکنون همه معادن موجود در ارتفاع بیش از یکهزار و ۸۰۰ متر دماوند تعطیل شده اند و هیچ برداشت معدنی در این قله انجام نمی شود.

به گزارش دنیای معدن ، حسینعلی ابراهیمی کارنامی روز سه شنبه با اشاره به بازنشر چندباره فیلمی در فضای مجازی درباره فعالیت یک معدن در قله دماوند ، اظهار کرد: این ویدئو متعلق به حدود هشت سال پیش است که خبرنگار وقت صدا و سیما برای تهیه گزارشی از فعالیت یک معدن در ارتفاعات دماوند اقدام به تهیه گزارش کرده بود و طی چند سال اخیر بارها بازنشر شده است.

وی افزود: از ماسک نداشتن همه افراد حاضر در فیلم می توان دریافت که ویدئو و گزارش دست کم مربوط به دوران کرونا نیست. با یک جست وجوی ساده در اینترنت می توان از زمان ساخت این ویدئو آگاه شد، اما طی روزهای اخیر برای چندمین بار در این سال ها انتشار این ویدئو توجه برخی دوستداران محیط زیست و اقشار مختلف جامعه را به خود جلب کرده است.

این مسئول درباره آخرین وضعیت فعالیت های معدنی در قله دماوند تصریح کرد: تمام معادن حوزه دماوند در ارتفاع بالای یکهزار و ۸۰۰ متری تعطیل شده اند و دیگر شاهد فعالیت معدنی در این قله نیستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران خاطرنشان کرد: طی سال های اخیر و با پیگیری های مستمر و همکاری نهادهای مرتبط هر هشت معدنی که در قله دماوند فعال بودند تعطیل شدند. آخرین معدنی که در این قله تعطیل شد معدن ملک آباد بود که ۱۵ تیر ۱۴۰۰ با پایان تاریخ پروانه بهره برداری و تمدید نشدن پروانه فعالیت آن برای همیشه متوقف شد.

ابراهیمی کارنامی خاطرنشان کرد: سازمان صمت برای تمدید نشدن پروانه فعالیت این معادن همکاری خوبی داشت ، ضمن این که قطعا دیگر هیچ پروانه جدیدی برای فعالیت معادن در این حوزه صادر نخواهد شد. بنابراین برداشت های معدنی از قله دماوند در ارتفاع بیش از یکهزار و ۸۰۰ متر برای همیشه متوقف شده و دیگر شاهد این فعالیت نخواهیم بود.

وی افزود: حتی یکی از معادن مقداری دپو در این محدوده دارد و پیگیر خارج کردن دپو است که برای این موضوع نیز تا کنون مجوز صادر نشده و پیگیر هستیم تا چنین مجوزی برای خارج کردن دپو نیز صادر نشود.

شورای عالی معادن کشور در خرداد ۱۳۹۳ مصوبه ای را ابلاغ کرده بود که به استناد آن صدور هرگونه فعالیت معدنی در کل دامنه و قله کوه دماوند ممنوع اعلام شد. توقف فعالیت های معدنی در قله دماوند یکی از چندین پیش نیاز برای ثبت جهانی این کوه در فهرست میراث جهانی است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید