کدخبر: 221232 ارسال به دیگران پرینت

بازپرداخت ۱۵۰ میلیون دلار واله به اداره برق برزیل

دنیای معدن -انتشار یک سند در اواخر روز پنج‌شنبه گذشته نشان داد غول معدن‌کاری برزیلی واله تقریبا ۷۸۱ میلیون رئال برزیل (۲۶/ ۱۵۰ میلیون دلار) مربوط به نیروگاه برق آبی Risoleta Neves، به شرکت دولتی برق برزیل Aneel پس خواهد داد.

واله حتی پس از آسیب دیدن سد در سال ۲۰۱۵، همچنان هزینه بهره‌برداری از نیروگاه برق‌آبی Risoleta Neves را پرداخت می‌کند.

به گزارش دنیای معدن ، به نقل از ماینینگ‌ویکلی، شرکت واله پیشنهاد داده است آنچه از ۵ نوامبر ۲۰۱۵‌، پس از فروپاشی سد Fundao و کشته شدن ۱۹ نفر برای جبران خسارت‌های وارده بر عملیات نیروگاه دریافت کرده است را بازگرداند.

این در حالی است که این سد تحت کنترل شرکت سامارکو و یک پروژه سرمایه‌گذاری مشترک بین شرکت واله و گروه BHP بود. واله در این خصوص اظهار کرد: پرداخت‌های ماهانه به این نیروگاه تا دسامبر ۲۰۲۲ انجام می‌شود، زمانی که انتظار می‌رود عملیات نیروگاه از سر گرفته شود. این نیروگاه بعد از حادثه فروریختن سد در منطقه ماریانا در سال ۲۰۱۵ از کار افتاده بود.

شکسته شدن این سد نگهدارنده ضایعات معدنی و فاضلاب‌ها در آن سال ۱۷ کشته و ده‌ها مجروح برجای گذاشت. این سد که در کنار معدن سنگ‌آهن گرمانو در ماریانا قرار داشت پس از فرو ریختن، سیلاب قرمزرنگ سمی ‌را روانه روستای مجاور کرد و موجب آب‌گرفتگی و تخریب خانه‌های روستاییان و از‌کار‌افتادگی یک نیروگاه برق‌آبی شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید