کدخبر: 221188 ارسال به دیگران پرینت

سازمان فضایی ایران منتشر کرد؛

نقش اقتصادی سنجش از دور در اکتشافات معدنی

دنیای معدن - سازمان فضایی ایران با تشریح توانمندی های فناوری سنجش از دور، اعلام کرد: تصاویر و داده های ماهواره ای یکی از منابع اطلاعاتی با ارزش برای مطالعات منابع زمینی در اکتشافات معدنی به شمار می رود.

به گزارش دنیای معدن، ‬ در دهه های اخیر با توسعه فناوری های فضایی و استفاده از تصاویر ماهواره ای تحول‬ اساسی‬ در مطالعات منابع زمینی‬ و اکتشافات معدنی رخ داده است.

امروزه تصاویر و داده های ماهواره ای یکی از منابع اطلاعاتی با ارزش برای اینگونه مطالعات در ‏نظر گرفته می شوند. اهمیت این داده ها به‬ خاطر نقش آن ها در کاهش هزینه و زمان است.

در اجرای عملیات اکتشافی، مطالعه تصاویر ماهواره ای یک منطقه قبل از کار صحرایی به دلایل ذیل یک امر کاملاً ‏مفید است: ‏

* سبب آشنایی بیشتر با جغرافیای منطقه شده و می تواند در انتخاب محل، مسیر و … کمک ‏شایانی کند.

* به علت دید بسیار وسیع، همبستگی بین عوارض مختلف زمین شناسی ناحیه را تعیین می کند.‏

* استفاده از زوج تصاویر ماهواره ای در تهیه مدل های رقومی ارتفاعی و تشخیص تقریبی نوع سنگ کاربرد دارند.

اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در این باره اعلام کرد: ب‬ا‬ توجه‬ به‬‬ ویژگی‬ های‬ متنوع‬ کشور‬ لازم‬ است در مطالعات اکتشافات معدنی در‬ زمینه خاک وسیع، منابع سرشار معدنی، پوسته فعال، زمین شناسی پیچیده و قرارگیری در کمربند ‏خشک کره زمین، از‬ توانمندی های منحصر به فرد فناوری سنجش از دور استفاده بهینه شود.‏

به منظور درک بهتر کارایی اقتصادی فناوری سنجش از دور در اکتشافات معدنی، موارد لازم برای شناسایی ‏پتانسیل کانه زایی طلای اپی ترمال در یک منطقه در شکل زیر نشان داده شده است.

مناسب ترین ویژگی های حرارتی کانی ها، در محدوده طول موج های ۸ تا ۱۴ میکرومتر تشخیص داده شده است.

این ناحیه ‏مادون قرمز حرارتی، با خصوصیات جذبی تعدادی مواد تشکیل دهنده در سنگ ها مشخص می ‎شوند.‏

مهم ترین گام در اکتشاف، مشخص کردن واحد زمین شناسی دارای پتانسیل معدنی است که برای شناسایی آن از عوارض سطحی ‏ایجاد شده در اثر فرآیند کانه زایی و تشکیل کانسار استفاده می شود.

سنجش از دور راداری ابزار نوینی را برای زمین شناسی، کانی شناسی، اکتشافات معدنی و تعیین مخاطرات ژئوتکنیکی ‏فراهم می کند. در روش های کاربردی، تصاویر رادار به سادگی می تواند اطلاعات را از تصاویر تکراری مورد نظر در زمین و بدون توجه به شرایط جوی فراهم آورد.

تصاویر سنجش از دور در زمینه اکتشاف کانسارها از دو جهت حائز اهمیت هستند؛ ‬ در درجه اول تهیه نقشه زمین شناسی و ‏زمین شناسی ساختاری‬ و در درجه دوم ‏شناسایی سنگ های دگرسانی گرمایی به وسیله نشان های طیفی آن ها.

اطلاعات ماهواره ای سنجش از دور به همراه سیستم اطلاعات جغرافیایی، بهترین روش را برای مهندسین معدن، متخصصین زمین شناسی اقتصادی و دیگر محققین علوم زمین و برنامه ریزان ارائه می کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید