252677

جزئیات مهم از افزایش حقوق اردیبهشت ماه بازنشستگان تامین اجتماعی

دنیای معدن: رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران توضیحات جدیدی درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در اردیبهشت ماه را ارائه کرد.

به گزارش دنیای معدن، رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران، در گفتگو با نبض بازار در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در اردیبهشت ماه گفت: افزایش بر اساس مصوبه شورای عالی کار است و بر همین اساس شورای عالی کار برای حداقل دستمزد شاغلین ۳۵درصد در نظر گرفته است و طبق ماده  ۱۱۱ قانون همان ۳۵ درصد برای بازنشستگان حداقل بگیر تامین اجتماعی هم افزایش پیدا خواهد کرد و برای سایر سطوح هم  ۲۲درصد به اضافه ۶۹۷ هزار تومان در نظر گرفته اند و عین همان هم برای سایر سطوح بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش پیدا خواهد کرد.

تغییرات مهم حق مزایای بازنشستگان تامین اجتماعی

علی دهقان‌کیا با بیان اینکه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همان ۳۵ و ۲۲ درصداست و تغییر نخواهد کرد، اما در حق مزایا تغییراتی خواهیم داشت، افزود:دردریافت مزایای بازنشستگان تامین اجتماعی با شاغلین یک اختلافی خواهند داشت.در افزایش سایر سطوح یک بخش مربوط به دولت می شود،هر چیزی که آنجا افزایش پیدا کند به ما هم تعلق می‌گیرد مثل حق همسر و حق اولاد.آن چیزی که دولتی هست حق همسر ۹۲۰ هزار تومان بوده الان به یک میلیون و ۴۰۰ و حق اولاد هم ۴۲۰ هزار تومان بوده است به  ۸۶۹ هزار تومان خواهد رسید. در مورد حق بن و مسکن بازنشستگان کارگری یک چیزی و تامین اجتماعی هم یک چیز دیگر اضافه می شود در این وسط معلوم نیست کدام یک را مدنظر بگیرند.در مجموع یک اتفاقاتی افتاده و قرار شده تا دولت آن را تایید نکرده است ما عدد و رقم اعلام نکنیم . عدد و ارقام هم تا دو سه روز آینده مشخص خواهد شود، این ماه وقتی احکام جدید اعلام شود وحقوق جدید پرداخت شود و اینها هم مشخص می شود.در اردیبهشت ماه حقوق جدید پرداخت می شود و مابه التفاوت فروردین ماه هم در خرداد پرداخت خواهد شد .افزایش بن و حق مسکن بازنشستگان تامین اجتماعی مطرح است که  که باید به دولت برود و برگردد.

افزایش حقوق بازنشستگان باید بر اساس تورم ۴۳ درصدی باشد

دهقانی کیا ادامه داد: ماده ۴۱قانون بند یک و دو می گوید افزایش حقوق بر اساس تورمی که بانک مرکزی اعلام می کند باید باشد، بانک مرکزی تورم  را ۴۳ درصد اعلام کرده که این را  به ما ندادند، اگر افزایش حقوق را مثل سال ۱۴۰۱ یکی دو درصد از تورم بالاتر بیشتربرای ما در نظر می گرفتند، می گفتیم هم فرمایشات مقام معظم رهبری  و هم قانون را را در نظر گرفتند. باید یک رضایتمندی بین بازنشستگان و قشر حقوق بگیر ایجاد بکنند متاسفانه این اتفاق نیافتاد، یک سری تغییراتی در افزایش حقوق خواهد بود ولی این تغییرات ممکن است مورد رضایت بازنشستگان ما نباشد.

برای تامین منابع حقوق بازنشستگان دچار مشکل هستند

وی با بیان اینکه ما همچنان خواستار اجرای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی هستیم ، تصریح کرد: اولین خواسته کانون بازنشستگان تامین اجتماعی این است که ماده ۹۶  اجرا شود . ما بازنشستگان تامین اجتماعی یا کارگری هستیم هرچی به آن تعلق می‌گیرد به ما بدهید یا دولتی هستیم هرچی که به دولتی ها تعلق می گیرد به ما بدهید و یا ماده ۹۶  اجرا شود. در این خصوص وقتی وارد یک مذاکره می شویم طرف مقابل هم یک سری حرفهایی برای این موارد دارد ویکی اینکه منابع از کجا تامین می شود، می دانید که ۹۰ درصد منابع ما به حق بیمه ها بستگی دارد. منابعی باید وجود داشته باشد همین الان برای تامین منابع مشکل وجود دارد.

وی اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان را طبق مصوبه مجلس از اول فروردین ۱۴۰۳ اعلام کردوگفت:مجلس بودجه ۱۴۰۳ را تقدیم دولت نکرده است مصوب نکرده است که کامل پرداخت کند بعد از تصویب و ابلاغ آن به دولت قطعا اجرا خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید