231950

گران شدن میلگرد و آهن در بازار

دنیای معدن: در هفته گذشته بازار خرید و فروش آهن با رشد قیمت ها روبه رو شده است، این افزایش قیمت در حالی به وجود آمده که هنوز معاملات در بازار رونق نداشته است و در اوایل اردیبهشت ماه بازار شاهد رونق معاملات و افزایش ساخت وساز خواهد بود.

به گزارش دنیای معدن، حمیدرضا رستگار به عنوان رئیس اتحادیه فروشندگان آهن در خصوص دلایل افزایش قیمت آهن آن هم در هفته نخست سال ۱۴۰۱ به خبرنگار تسنیم، گفت: متأسفانه بازار در نیمه دوم اسفندماه سال گذشته با رشد ۱۵۰۰ تومانی در قیمت هر کیلو میلگرد روبه رو شد، در آن مقطع برای ما این سؤال مطرح شد که به چه دلیل افزایش قیمت ها به وجود آمده است.

وی با اشاره به اینکه در هفته نخست فعالیت واحد ها در سال جاری بازار با افزایش ۵۰۰ تومانی هر کیلو میلگرد روبه رو شده است، افزود: در مجموع از اسفند تا ۲۰ فروردین ماه بازار شاهد رشد دوهزارتومانی تیرآهن و میلگرد در هر کیلو است.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن دلایل افزایش قیمت ها را افزایش قیمت دستمزد و تغییرات قیمتی توسط واحد های تولیدی عنوان کرد و گفت: هنوز در بازار معامله ای نشده است که ما به مشتریان قیمت ها را بالا بگوییم، ما مقصر اصلی افزایش قیمت ها را واحد های تولیدی می دانیم.

رستگار تأکید کرد: در زمان حاضر هیچ توجیهی برای افزایش قیمت ها وجود ندارد اگر واحد های تولیدی بخواهند افزایش دستمزد ها را عنوان کنند رقم ها به حدی نیست که بازار مدام با افزایش قیمت روبه رو باشد علاوه بر این تغییرات بین المللی نیز نمی تواند تأثیری بر بازار داخلی آهن داشته باشد.

وی تصریح کرد: نباید مصرف کنندگان تاوان مشکلات صادراتی تولیدکنندگان را پرداخت کنند. امروز هر کیلو تیرآهن از ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است و هیچ پاسخی نیز در مورد دلایل افزایش قیمت ها عنوان نمی شود. در مجموع به نظر می رسد دولت باید تدبیر مناسبی را برای ساماندهی قیمت محصولات فولادی اعمال نماید تا بازار شاهد این نوسانات قیمتی نباشد.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن تأکید کرد: ما هنوز معامله ای انجام نداده ایم و طبیعتاً اوایل اردیبهشت ماه خرید و فروش ها آغاز می شود، چرا باید در شرایطی که بازار خرید و فروشی ندارد آهن گران شود؟!

 

دیدگاه تان را بنویسید